Węgry: Z okazji wizyty papieża prezydent ułaskawiła kilku więźniów
Wśród nich wyróżnia się nazwisko prawicowego ekstremisty György Budaházy'ego. Po wielu latach procesu, w marcu ubiegłego roku został on ostatecznie skazany na wysokie kary więzienia – podało KAI.
Na stronie internetowej prezydenta Republiki Węgierskiej napisano, że tydzień wizyty papieskiej jest dla głowy państwa szczególną okazją do skorzystania z uprawnień do udzielania ułaskawień. W komunikacie podano, że prezydent Republiki m.in. ułaskawił osoby skazane w tzw. procesie ekstremistycznej grupy Hunnia, w przypadku których zdecydował o zawieszeniu kary pozbawienia wolności. Tym samym György Budaházy i jego pięciu towarzyszy mogło opuścić więzienie już w czwartek wieczorem.
"Ułaskawienie dotyczy Budahazy'ego, który w marcu został skazany przez sąd apelacyjny w Budapeszcie na sześć lat więzienia oraz dziewięciu innych członków jego skrajnie prawicowej grupy Hunnia. W latach 2007-2009 grupa ta była odpowiedzialna za liczne podpalenia i ataki bombowe na domy polityków liberalnych i lewicowych, a także za pobicie producenta telewizyjnego. Według zarzutów grupa Hunnia planowała także morderstwo i atak na bary odwiedzane przez gejów” – poinformował węgierski dziennik "Blikk".
Budapeszt: Papież zawierzył Matce Bożej Węgry i Europę
Przed odmówieniem modlitwy Regina Caeli na Placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie Franciszek podziękował władzom, Kościołowi i społeczeństwu węgierskiemu za zgotowane przyjęcie i zawierzył kraj, a także całą Europę, w tym "udręczony naród ukraiński i naród rosyjski" opiece Matki Bożej. Papież podziękował władzom państwowym, Kościołowi węgierskiemu, „całemu umiłowanemu narodowi węgierskiemu” za przyjęcie i miłość, jakich doświadczył w tych dniach.
Pozdrowił dyplomatów, przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich i religii. – To dobrze, że granice nie stanowią barier, które oddzielają, lecz obszary kontaktu; i że wierzący w Chrystusa stawiają na pierwszym miejscu miłość, która łączy, a nie różnice historyczne, kulturowe i religijne, które dzielą. Łączy nas Ewangelia i powracając do niej, do źródeł, niech droga między chrześcijanami będzie kontynuowana zgodnie z wolą Jezusa, Dobrego Pasterza, który chce nas zjednoczyć w jednej owczarni – powiedział Franciszek.
Następnie zawierzył Matce Bożej - Magna Domina Hungarorum, Królowej i Patronce, wszystkich Węgrów oraz „przyszłość całego kontynentu europejskiego”, a „w szczególny sposób: sprawę pokoju”.
– Święta Dziewico, spójrz na narody, które cierpią najbardziej. Spójrz przede wszystkim na sąsiedni udręczony naród ukraiński i naród rosyjski, poświęcone Tobie. Jesteś Królową Pokoju, zaszczep w sercach ludzi i przywódców narodów pragnienie budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Prosimy Cię za Kościół w Europie, aby odnalazł siłę w modlitwie, aby odkrył w Tobie na nowo pokorę i posłuszeństwo, żarliwość świadectwa i piękno przepowiadania. Tobie zawierzamy ten Kościół i ten kraj – wezwał Ojciec Święty.